Jak nastavit hranice a zkrátit období vzdoru

Asi neexistuje rodič, kterému by bylo příjemné, že se jeho dítě vzteká. Že porušuje nastavené hranice. Je to obtěžující, nepohodlné, nepříjemné. Nepochybně vám a pravděpodobně často i okolí. Jenže co s tím?

Pokud komunikace s dítětem nefunguje, pokud "společný život" neběží hladce, je pravděpodobné, že děláte někde chybu. Možná ani ne velkou, ale prostě se na ní zaseknete. A její neustálé opakování vede k pocitu marnosti.

Dobrá zpráva je, že ta chyba půjde nejspíš najít a odstranit. Vím, kudy do toho. Pojďme se na to podívat.

Představení kurzu

Sestavila jsem pro vás seminář, kde se pokusíme vyřešit i správné nastavení hranic i zkrácení období vzdoru. Probereme společně to, co všechno může jak vztek, tak porušování hranic ovlivňovat. Co to období vzdoru způsobuje, jak s tím vztekem nakládat, aby byl efektivně vyřešen. Jak nastavovat hranice. Tedy jak je nastavit tak, aby fungovaly. Aby fungovaly zejména v dlouhodobém horizontu. Bez poničení vztahů, bez neustálého úsilí ze strany rodiče o dodržování již nastaveného.

Protože se uvidíme naživo, pokusíme se pojmenovat ta místa, která dělají problém právě vám, vyhmátnout přímo ta vaše bolavá místa, a řekneme si, jak je opravit.

Skvělé na tom je, že pokud se to bolavé místo opraví správně a s citem, pak se z marného opakovaného boje stává jen a pouze lekce k růstu. Dítě, které jakoukoliv takovou epizodou provedete správně, viditelně dospívá. Ne věkově, ale osobnostně. A počet nutných opakování toho, co byl předtím marný boj, se snižuje na minimum.

Obsah

Během semináře se spolu musíme dotknout následujících témat, abychom našli to správné řešení:

  • Hranice samotné, co to je a jak to funguje
  • Vztek, jak a proč a tím
  • Komunikace s dítětem
  • Odměny
  • Tresty
  • Motivace
  • Strach
  • Určitě se dotkneme ještě dalších témat, která budou souviset, pokud nás tam téma zavane. 

A ještě něco navíc...

V ceně kurzu dostanete kromě semináře samotného:

  • Knížku Šťastné dítě, spokojený rodič
  • Pracovní sešit Šťastné dítě, spokojený rodič.

Formy a termíny semináře

Na seminář si můžete ratolest(i) vzít s sebou.

Můžete se mnou absolvovat krátkou formu semináře (2 hodiny). Proletíme všechny témata a část věnujeme i diskusi. Probíhá nejčastěji v pražském A-centru. Ten nejbližší bude 20. 8. 2020 a přihlásit se na něj můžete přímo v A-centru ZDE

Téma je ale obsáhlé a málokdy se mi stalo, že bych se do dvou hodin vešla s povídáním a diskuse ještě pokračovaly dlouho po skončení semináře. Proto jsem se rozhodla připravit i dlouhou celodenní formu. Aby se na všechno dostalo, pořádně jsme měly čas se potopit to do hloubky. Protože být celý den s dětmi zavření v přednášecí místnosti úplně nejde, pro dlouhou formu jsem se rozhodla zvolit lesní školku Soovička (Jurta se zahradou). Jurta je umístěná v komunitní zahradě Bohumila v Praze-Kolovratech. Podle počasí a chuti můžeme být buď v jurtě nebo s dětmi venku a povídat si venku.

Termín semináře je 18. srpna 2020.

Začátek 9:30, konec cca 17:00. Cena za celý den je 1200,-- Kč.

Maximální počet míst je 10. Pokud počet přihlášených přesáhne, může se stát, že vás kontaktuji ohledně nového termínu. Další potenciální termín je středa 19.srpna 2020.

 

Něco o mně

Petra Janoušková
Kdysi jsem měla představu, jak budu přísná máma. Abych děti správně vychovala. Brzy jsem ale zjistila, že takhle svět nestojí a ta hra se takhle nehraje. Především jsem ale zjistila, že vyhraná bitva s dítětem neznamená vyhranou válku. Naopak. Zjistila jsem, že nemusím bojovat vlastně vůbec a že je to vůbec nejlepší. I pro mě i pro ně. Od dob té představy jsem ušla dlouhou cestu, plnou sběru informací a práce na sobě. A teď Vám chci předat, co vím, abych Vám pomohla zkrátit tu Vaší cestu. Nebudu Vám říkat, jak to máte dělat. Neznám jednoznačný postup, který je ten nejlepší pro Vás. Každá maminka je jiná, každé dítě je jiné a já to naprosto respektuji. Jen vím, že svou analytickou částí osobnosti dokážu najít místa, která nefungují. A svou citovou a intuitivní částí to dokážu udělat s pochopením pro obě strany. Ne jen pro matku a pro dítě. Je pro mě úžasné sledovat, jak děti (ne jen mé) pak s každou lekcí dospívají. Ne věkově, ale osobnostně.

Garance

Do seminářů vždycky dávám celé své srdce i znalosti. Protože jsem si ale vědoma toho, že nesedne vždycky všechno všem a že možná hledáte něco jiného, nabízím vám garanci. Strávím s vámi celý cen. A pokud na konci dne řeknete, že vám to nic nedalo, že jsem svou práci neudělala, vrátím vám peníze za kurz. Věřím tomu, že vám mám co nabídnout a čím přispět. Pokud vy shledáte, že ne, o nic nepřijdete.

Naučte se i Vy důvěřovat více své vlastní intuici a citu v péči o dítě. A v souladu s tím zvládnout i takové nepříjemné situace jako je období vzdoru a nastavování (a dodržování) hranic.